Tepelná čerpadla EKOVY - návratnost tepelného čerpadla

Mapa webu
Tepelná čerpadla, podlahové topení

Ekonomická návratnost je jedním z prvních dotazů, na které se zákazníci ptají. Je to logické, protože tepelné čerpadlo je čistě užitný předmět, i když lze říci, že symbolizuje i určitý životní styl a vztah k přírodě.

Ještě v nedávné době byla návratnost tepelného čerpadla tak velká, že ji určitě nebylo možné považovat za ekonomickou v podmínkách běžného rodinného domu. Jedině drahé vrty dokázaly dodat vstupní médium o dostatečně vysoké teplotě. Tehdy používané pístové kompresory nedokázaly vyvinout dostatečný tlak a tím i potřebnou teplotu chladiva vstupujícího do kondenzátoru. Pro ohřev teplé užitkové vody se proto tepelná čerpadla dala použít jen obtížně.

Rozšíření scroll kompresorů umožnilo efektivně využít jako vstupní médium vzduch. Tím podstatně poklesla cena celého zařízení a zjednodušila se jeho montáž. Protože teplotní podmínky vzduchu jsou značně proměnlivé, je třeba kvalitní, procesorem řízené regulace.


JAK JE TO TEDY S EKONOMICKOU NÁVRATNOSTÍ?

Ceny našich tepelných čerpadel, zajišťujících i ohřev teplé užitkové vody se pro obvyklý rodinný dům pohybují mezi 65 až 106 tisíci korunami. Typické tepelné čerpadlo, vhodné pro rodinný dům s tepelnou ztrátou okolo 6,5 kW stojí 70 tisíc Kč. K této ceně je třeba připočíst náklady na návrh topného systému, montáž, zkoušky, dopravu, zaškolení obsluhy a.p. Od této částky je ale třeba odečíst náklady na pořízení jiného kotle, ať už je to elektrokotel, akumulační zásobník s topnými tělesy nebo plynový kotel s cenou přípojky plynu a komína a dále samozřejmě náklady na montáž a uvedení do provozu těchto kotelen. V konečném důsledku je tak naše zařízení o cca 70 až 130 tisíc Kč dražší než elektro kotelna a o 50 až 100 tisíc Kč dražší než plynová kotelna.

Tepelné čerpadlo ušetří ročně přibližně 34 tisíc Kč proti elektro kotelně a cca 22 tisíc oproti plynové kotelně. Návratnost celé investice se tak pohybuje okolo 2,7 roku.

Nebo to také lze říci takto: investovaných cca 95 tisíc Kč navíc přinese ročně 34 tisíc Kč úspory na energii. To odpovídá úroku 35 %. ... Kde jinde ho dostanete?

Ještě lépe je to vidět v následujícím grafu:
Návratnost tepelného čerpadla

Z grafu vyplývá zajímavá skutečnost: Pokud si místo elektrokotle a elektrického bojleru pořídíte tepelné čerpadlo EKO95 a vše budete financovat pomocí účelové půjčky,

Je tedy možné říct, že investice do tepelného čerpadla je nejlepší ze všech současných investičních možností a to zcela bez rizika! Peníze můžete uložit v bance nebo do tepelného čerpadla. Vezměte si kalkulačku a zkuste si úsporu spočítat sami.


Mapa webu